Veslování na trenažéru či také Indoor Rowing je bezpečné, efektivní, komplexní, variabilní, měřitelné, motivující (…) cvičení pro každého bez rozdílu věku, kondice i individuálních cílů.
ŠETRNÉ K POHYBOVÉMU APARÁTU
Veslování na trenažéru probíhá vsedě, váha spočívá na sedátku a neklade tak zvýšené nároky na klouby, což minimalizuje riziko zranění. Je pro něj typický plynulý pohyb bez nárazů.
ROZSAH POHYBU
Rozsah pohybu si při veslování na trenažéru určuje každý sám dle případných individuálních omezení. Obecně ale platí, že zejména kolena, kyčle a kotníky pracují ve větším rozsahu než u jiných druhů pohybu, tím dochází k jejich lepšímu prokrvení, což zvyšuje hybnost kloubů a pružnost svalů.
INTENZITA POHYBU
U kondičního veslování na trenažéru si intenzitu pohybu určuje každý sám podle své kondice a svých cílů. Veslování patří mezi vytrvalostně-silové sporty. ale tyto složky se dají dle potřeby kombinovat a upravovat. Typicky probíhá většina cvičení na nízké, aerobní intenzitě, vhodné pro posilování kardiovaskulární a respirační vytrvalosti i spalování tuků. Kratší a intenzivnější intervaly zas slouží lépe pro posílení svalstva a nastartování metabolismu.
CHARAKTER POHYBU
Indoor Rowing zapojuje tělo rovnoměrně a symetricky. Pohyb je při něm plynulý, rytmický a repetitivní. Technika není náročná na koordinaci, ale přesto je vhodné provést první nácvik tempa pod dohledem instruktora, aby nedošlo k vybudování špatných pohybových stereotypů.
ZAPOJENÉ SVALY
Při veslování na trenažéru se zapojuje většina svalových skupin, podle některých zdrojů při něm pracuje až 84% svalů. Zdaleka nejvíc práce při něm odvádějí svaly nohou a dále svalstvo trupu i paží. Posilování svalového korzetu zlepšuje držení těla i stabilitu a pomáhá odstranit mnoho příčin bolestí zad. Díky zapojení velkého množství svalů je energetický výdej při veslování velmi vysoký.